
Capital BG

Дисбаланса на имущество води до бедност?
Заетост и доходи се правят чрез имущество – материално и нематериално. По стандарт тези категории се наричат Активи – Дълготрайни Материални Активи(ДМА) и Дълготрайни Нематериални Активи (ДНМА). Тези активи са капитала.
Който държи капитала, той управлява и разпределя доходите от заетостта.
Нека видим, отношението на видовете активи в капитала у нас (по данни на НСИ) и в някои напреднали икономики (по данни на изследователи):
Колкото по-голям е дела на ДНМА, толкова по-богати са държавите и толкова повече блага се разпределят в обществото. Съгласно теорията на Маркс, ДНМА създават принадената стойност /печалбата/.
В нашата икономика има огромен дефицит на ДНМА. Дефицита на ДНМА произвежда дефицит на печалба. Дефицита на печалба се компенсира с явления, като олигархия, мафия, корупция, производство и внос на ментета и др. негативи, създадени от "прехода".
Дефицита на печалба създава сила на власт-имащите, защото те контролират обществените поръчки и печалбите от тези поръчки.
По данни на Премиера Орешарски - 2% от фирмите взимат 98% от поръчките - виж данните на стр. 9 от
Следователно 98% от фирмите взимат 2 % от поръчките ...
Ако половината от това е вярно, значи че 4% от поръчките се взимат от 96% от фирмите...
Дефицита на печалба влошава и родната конкурентоспособност, спрямо западноевропейската. Причини за това:
-
Западния бизнесмен освен евтин кредит, може да си организира почти безплатно финансиране, като продаде акции (дялове) от капитала си, събран от ДМА и ДНМА. Той знае законовия ред за това.
-
Нашия Малък и Среден Бизнес е насочен към скъп банков кредит, който освен че трябва да се връща е и с колосални лихви. Нашия бизнесмен не е научен, че може да си организира самофинансиране, като си увеличи активите (най- лесно и най- евтино е чрез ДНМА) и да продаде акции при необходимост. Извиват му ръцете банките (олигарсите) с лихвите и той се спасява, като "икономисва" данъци и укрива доходи. А част от "икономисаните" данъци вместо да отидат за развитие и наука, стават рушвети за властта, за покупка на обществена поръчка или преодоляване на бизнес препятствие. Затворен порочен кръг...
Ето как инвестициите на западния и на нашия бизнесмен се различават по конкурентоспособност.
През последните 23 години се произведе доста бедност чрез дискриминация на ДНМА. Раздаде се ДМА-богатство, което не произвежда заетост и доходи. Изследователи твърдят, че въпреки създадената бедност, в страната ни има резерви, благодарение на мъдостта и пестеливостта на народа ни:
-
37 милиарда доход бил депозиран в български банки
-
104 милиарда заетост бил размера на задлъжнялостта на бизнеса.
За да се раздвижат пари в криза, трябва да се върне доверието на потребителите в системата. За целта, българските фирми могат евтино да увеличат основен капитал чрез ДНМА, както това прави западния бизнесмен, за да заобиколи банките. С увеличения капитал, фирмите ще могат да се разплащат със собственост във вид на акции или дялове, съгласно ТЗ и могат да плащат тантиеми, допълнителни възнаграждения, и др. съгласно КТ. Така ще се икономисат пари . Икономисаните пари ще се инвестират в иновации. Иновациите ще повишат конкурентоспособността и ще се повишат доходите и заетостта. Ще се възстановят продадените акции и дялове (капитал) и ще нараснат печалбите. От печалбите може да се закупят обратно продадените в криза акции и дялове. И цикъла се затваря.
Евтин начин за дългосрочно повишаване на заетост и доходи е БАЛАНСА НА ИМУЩЕСТВОТО. Доказват го развитите икономики.
Скъп начин с краткотрайни ефекти са заемитеq които не произвеждат заетост и доходи. Твърди се, че това го прави правителството на Орешарски ... подкрепяно от всички политически сили...


© Клуб "ИнКо" НТС-М, Август, 2013
