top of page

Ако един бизнес  се основава на ръчен труд за направа на изкопи с кирки, интелектуалния потенциал на такъв бизнес е минимален.  Нека допуснем ДНМА в този бизнес да е в размер на 10-15% от активите.

Ако друг бизнес е писане на софтеур или очни операции с лазер, то очевидно интелектуалния потенциал е друг, и може да се предположи, че е 70-80% в полза на ДНМА.


Ние от чий бизнес искаме да  притежаваме акции? Естествено от тези, които носят повече дивиденти. А кой бизнесмен се очаква да плати повече дивиденти? Който плаща  800 лева месечно на изкопчията или който плаща  3000 лева на софтуерния инженер или на лазерния експерт?


От този пример произлизат следните тези по зададения въпрос:


1.  Колкото е по-голям дела на ДНМА в капитала, толкова е по-сигурно, че ще се котират добре акциите и ще се даде добър дивидент.


2.  Колкото е по-малък дела на ДНМА в капитала, толкова е по-голям риска и следва да се освободим от такива акции или дялове, ако сме си купили. 
 
3. Увеличението на дела на ДНМА в капитала води до увеличение на обема на акциите. Цената на акциите не е в пряка зависимост от увеличението на капитал с ДНМА. Цената на акциите зависи от множество фактори.

Въпрос 4.  „Увеличението на капитал с ДНМА води ли до спад в цената на акциите?”

 

© Клуб "ИнКо" НТС-М, Февруари, 2013

bottom of page