top of page

37-те милиарда депозити на населението, превърнати в кредити дават на банките около 1,5 милиарда годишно, след приспадане на лихвите по депозитите. Тези 1,5 млрд. ако се обърнат в заплати по 800 лева на месец - ще издържат годишно 150 000 работещи в банковата сфера. Така вложителя и кредитополучателя издържат банковата система. По този начин едни плащат заетост на други, но доход за обществото няма. Има преливане на богатство от населението към банките. Тоест, населението, плащайки лихви за сигурност на парите си, организира собствената си бедност. Може би затова в България има толкова много банкови офиси – за да е по-лесно на българина да обеднява. Навярно се очаква, че обедняването ще стимулира населението да работи и да влага в банките повече, с което ще си произведе „още бедност“…която ще се превърне в „още богатство“ за определящите правилата … 

 
Случвало се е спестовността да носи загуба. Така се получи при девалвация - деноминацията 96-97-ма на Жан и Иван. Така се случи и със 30-40 годишните спестявания на хората в пред-пенсионна възраст.Техните спестявания са похрчени и няма пари за пенсиите им. Затова Данъко-харчеца (управляващите) вдигнаха възрастта за пенсиониране. Увеличи се безработицата в пред-пенсионната възрастова група, поради естествен възрастов недостатък. Хората, които са спестявали по Едно Законодателство, са ощетени с отнемане на правата им по Друго Законодателство. Това законотворчество навярно няма да издържи, ако се атакува в международен съд. Направи го правителството на Борисов, по подобие на направеното от правителствата на Жан и Иван. Но това е друга тема, нека се върнем на въпроса „Депозит в банка или покупка на акции от Малкия и Средния бизнес“?

 
Източването на спестяванията от населението работи от началото на прехода. Хората усещат че са мамени, капсуловат се и прибягват до "оправяне", чрез ограничаване на разходите. Това свива всеобщото потребление, задълбочава се спада в производството. Безработицата расте. Младите напускат държавата, работят за чужди икономики и пращат пари в България, за да помагат. Определящите правилата правят каквото могат и ...... прилагат и тези пари в своите схеми… 

Сами можем да спасим парите си, като спрем да финансираме по правила, които създават управляващи, олигарси, монополи и картели: Как? Можем да финансираме по правилата на Европейския Съюз, както се финансира в нормалните икономики: Да пре-насочим парите си от депозити, с които издържаме олигархията и да финансираме в Малкия бизне, чрез придобиване на акции или дялове от работодателя. Така ще съхраним и работните си места. Ако годишния дивидент е по-висок от лихвата по депозит, естествено е да се подкрепи Малкия Бизнес. Това е бизнеса на обикновените хора,благодарение на който се създават заетост и доходи. Разумния малък работодател ще плати дивидент и ще се развива бизнеса му, защото ще си купим отново акции от него.Така ще печелим заедно, както е в нормалните икономики. А алчния работодател няма да плати дивидент, ще загуби доверието и ще фалира. При ликвидацията на алчния, можем да си върнем вложените пари от покупката на неговите акции, ако не сме се спасили от тази си инвестиция по-навреме.

Изчислено е, че за период от 7 години, само 55 лева на месец от всеки работещ в Малкия и Средния Бизнес са достатъчни, за да се създадат 1,5 млн.нови икономически субекти - акционери в малкия и средния бизнес. Така тези икономически субекти ще станат собственици на капитал и ще бъдат икономически фактор при разпределението на богатството. Така ще се възстанови Националния Капитал, който единствено може да се противопостави на "завлечения капитал": куфарен - на Андрей, девалвационен - на Жан, деноминационен - на Иван, антипенсионен - на Бойко, имиграционен - на всички вкупом .... в услуга на новобогаташите, които срутиха икономиката на страната.

 

В противен случай - бедността на милионите ще расте и ще създава богатство на шепа измамници и техните семейства, шуреи и баджанаци. .

Въпрос 13: Депозит в банка или покупка на акции от Малкия и Средния Бизнес?

 

© Клуб "ИнКо" НТС-М, Август, 2013

bottom of page